5 tipů jak zařídit domácnost, abyste šetřili energie


Se stále rostoucími cenami energií roste i snaha ušetřit a zbytečně neplýtvat. Jenže někdy i přes všechny snahy se tak nedaří a energii pálíte způsoby, o kterých jste možná ani nevěděli. Jak proti této krizi bojovat doma a jak co nejvíce ušetřit? Přinášíme pár tipů.

1. Vyzkoušejte jiné žárovky

LED žárovky mají stejný výkon jako ty klasické. Najdete je i v teplých, přirozených či studených odstínech. Největším lákadlem je však jejich úspornost a životnost, slouží totiž jako ekonomické náhrady klasických žárovek. Například klasické žárovce o výkonu 60 W odpovídá LED žárovka o pouhých 10 W.

2. Šetřete při vaření výběrem vybavení kuchyně

Vaření může vypadat jako velmi energeticky náročná činnost, ale i zde se dá ušetřit. Především správným výběrem vybavení.

Například indukční desky jsou až o 30-45 % úspornější než ty sklokeramické. Jestliže budete uvažovat o takové výměně, nejprve si spočítejte, jak moc vaříte a zda vůbec se vám tato investice vyplatí. Pokud vaříte velmi často, vrátí se vám to za chvíli a pak budete jenom šetřit, Jestli ale moc nevaříte, s největší pravděpodobností se tato investice moc nevyplatí.

Nejedná se ale pouze o desky, záleží i na nádobí samotném. Stačí používat nádobí z mědi či oceli, které vedou lépe teplo než např. smalt. Také prohnuté dno hraje roli při efektivním přenosu tepla.

3. Pračku a myčku pouštějte rozumně

Nemusíte čekat několik dní, než se vám nahromadí tolik špinavého nádobí a prádla, že to stěží do té pračky či myčky nacpete. Měli byste je ale používat s rozumem.

I když jsou oba dva tyto spotřebiče náročnější spíše na vodu, dokážete něco ušetřit i na elektřině. Je tedy vhodné je pouštět, když budou dostatečně naplněné. Také je vhodné používat je v době snížených tarifů, většinou se jedná o dobu uprostřed dne anebo uprostřed noci.

4. Netopte elektřinou

Topení elektřinou se ve většině případů velmi prodraží. Pokud máte možnost, zkuste přejít na topení dřevem. I když ani zde nejsou počáteční investice malé, nakonec se to vyplatí.

Do rodinných domů je vhodné zakomponovat krb, který je jednak velmi atraktivním zpestřením interiéru a jednak má i veliké praktické využití. Zajímavým řešením u rodinných domů je také tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou.

5. Netopte příliš a větrejte rychle

Mít doma přetopeno není ani pro nás moc zdravé. Vzduch se tím vysušuje, což vytváří příznivé podmínky pro šíření alergenů. Stačí tedy snížit teplotu v domácnosti o 1-2 oC a nejenže ušetříte, ale také to bude lepší pro vaše zdraví.

Pokud potřebujete doma vyvětrat, udělejte to rychle. Naplno otevřete okno nebo více oken do průvanu a po chvilce je zavřete. Vzduch se stihne vyměnit, ale zdi se nestihnou ochladit. Teplota se tak nesníží.

Obecná doporučení

Asi úplně nejdůležitější je zbytečně netopit, nevětrat dlouho, nenechávat puštěnou televizi, když se nikdo nedívá atd. Všechny tyto aktivity vám mohou pomoci ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Může se ale stát, že i přes všechna opatření a snahy šetřit stále nebudete schopni elektřinu platit. V takovém případě vám může pomoci půjčka online, kterou sjednáte snadno a rychle z domova.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram