Jak pečovat o vánoční stromek v květináči

Otázka: Uvažujeme, že si letos na Vánoce pořídíme živý stromek v květináči. Je možné jej zachovat až do dalších Vánoc? Jak se o takový vánoční stromeček starat? Paulína O., Poprad

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková

Aklimatizace stromku

Jak člověk, tak rostliny mohou dostat tepelný šok. Proto celá péče o takové stromky spočívá v posloupnosti. Pokud jste se rozhodli pro koupi živého stromku, je dobré pořídit si jej co nejdříve, abyste měli dostatek času na jeho aklimatizaci. Než stromek umístíte na místo určení, je dobré jej nejprve umístit na nejchladnější místo v domě s dostatkem světla a postupně jej přesouvat během několika dní na teplejší místa.

Umístění a péče

Elegant table setting for Christmas dinner with candles and Christmas decorations

Místnost, do které se chystáme stromek umístit, by měla být dostatečně světlá, ne však osluněná, nejlépe bez topení as vyšší vzdušnou vlhkostí. Stromeček nezapomínáme pravidelně zalévat. Kořeny by totiž neměly proschnout, jinak může shodit jehličí a my skončíme bez vánočního stromku.

Aby přežil do dalších Vánoc

Když stromek splnil svůj úkol, můžeme ho co nejdříve stejným postupným přesouváním vynést ven. Aby nám dokázal přečkat zimu do jarního vysazení, je dobré, vykopeme-li jámu, do které vložíme květináč, a kořeny zakopeme. Pokud jste se rozhodli ho ponechat i na další Vánoce, v jámě může spolu s květináčem zůstat do následujících vánočních svátků.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram