Květen na zahradě je ve znamení práce, ale i první sklizně. Na co nezapomenout?

Květen s sebou přináší úchvatnou podívanou na záplavu květů na ovocných stromech, ale také hodně práce na záhonech: Sázíme, okopáváme, hnojíme, abychom rostlinkám vytvořili co nejlepší podmínky pro tvorbu plodů. A jako bonus se můžeme těšit na první sklizeň špenátu, raných salátů, ředkviček a dalších otužilců. Před svačinkou nás ale čeká hodně práce, proto přinášíme úkolníček, abychom v květnu na nic nezapomněli.

CO JEŠTĚ STIHNEME VYSÍT?
Od začátku květnového měsíce můžete vysévat teplomilnou zeleninu jako fazole, uhorky, dýně nebo cukety. Sejeme takové kapusty, kedlubny a brokolici. Ještě pořád můžeme dát do země semínka červené řepy, mrkve, mangoldu, hrášku, póru nebo ředkviček. Možná dozrají o pár týdnů později, ale pochutnáte si na nich. Zeleninu se hned po výsevu vyplatí přikrýt netkanou bílou textilií, pod teplou peřinkou zůstane až do prvního protrhávání řádků. Ochrání ji i před dřepčíky.


VYSAZUJEME PŘEDPĚSTOVANOU ZELENINU
Z truhlíků se na venkovní záhony stěhují sazeničky předpěstované kapusty, polorané kedlubny, zelí a kartáčku. Úplně nakonec, až po půlce měsíce, vysazujeme salátové uhorky i nakládačky, zeler a teplomilná rajčata a papriky. Na slunná stanoviště koncem května sázíme i baklažán a meloun. Při dřívějším přesunu by „zmrzlíci“ totiž mohli choulostivé sazeničky spálit během jediné mrazivé noci.
Předtím než partu sazeniček, které jsme od zimy piplali v truhlíku za oknem, přesídlíme do záhonů, musíme je minimálně týden postupně otužovat, aby si zvykly na slunce i venkovní teploty. „Venčit“ začínáme opatrně ve stínu a každý den rostlinám pobyt vně prodlužujeme a přidáváme na slunečním lázni.

JAK POMOCI ZVLÁDNOUT ROSTLINKÁM PŘESAZENÍ?
Stěhování na záhony je ta pravá chvíle pro sypké organické hnojivo, nejlépe to s příměsí kvašených slepičinců, a následně probiotickou zálivku. Hnojivo dodává do půdy živiny pozvolna a rovnoměrně po celou sezónu, takže rostlinky nejsou nikdy hladové ani překrmené, a podíl kvašených slepičinců zase dodá fosfor, který je potřeba pro sladké plody a krásné květiny. Zálivka s prospěšnými bakteriemi probudí potřebný život v půdě, probiotika pomůžou rostlině dobře zakořenit a vstřebávat živiny z hnojiva a podpoří ji v růstu. Navíc se nám tahle drobná investice mnohdy vrátí v podobě větší a zdravé úrody.

Vypěstujte si vlastní úrodu. Poslední šance na založení zeleninových záhonů

Photograph of lawn mower on the green grass. Mower is located on the left side of photograph with low angle view on grass field.

Hnojíme ekologicky
Náš tip: Pozor na přízemní mrazíky: Jsou zákeřné a přicházejí bez varování. Jak s nimi bojovat? Při přesazování usadíme rostliny do vrstvy kompostu nebo plytce zapracujeme do půdy sypké organické hnojivo. To je přirozeně zahřeje. Na noc sazenice zakrýváme netkanou fólií nebo je přiklopíme přepůlenými PET lahvemi. Odolnost vůči mrazu a výkyvům teplot také přirozeně posílí probiotická zálivka.
Co ještě dělat v květnu?
Pravidelně okopáváme a plejeme.
Hurá pro zaslouženou úrodu! Dozrává letošní kopeř, špenát nebo ředkvičky.
Zemíky v řádcích přikryjeme další vrstvičkou půdy, ale stále je můžeme také sázet. Pěstovat zemiaky lze kromě klasického kopčení i ve slámě.
Bylinky, které dřevnatí, můžeme namnožit hřížením – spodní větvičky zatížíme a schováme pod peřinku zeminy. Až zakoření, můžeme použít jako sazeničky.
Dejte kvasit kopřivy a vyrobte si jíchu, ekologické dusíkaté hnojivo.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram