Užitková zahrada a její zakomponování do okrasné kompozice

Možná jste se někdy setkali s názorem, že je třeba užitkovou zahradu úplně izolovat od okrasné kompozice. Tato informace může být pravdivá, to ano, ale sepíše jen v případě, že zeleninovou zahradu ovládá neskutečný nepořádek, který by měl být ukryt před zraky. Ovšem i užitkovou zahradu lze vytvořit tak, abyste se za ní nemuseli stydět, a není to ani moc složité. Výsledek ovšem může stát za to a vaší odměnou bude skvělý pocit, že zeleninová zahrada může té okrasné vlastně i konkurovat.

I v současné době jsou mnohými zahradníky úžitkové a okrasné zahrady striktně oddělovány. Může za to nejspíš tematické založení obou typů zahrad a možná takové to, že máme většinou zažito, že užitková zahrada slouží pouze k pěstování plodin a estetická stránka ustupuje do pozadí.
Některé takové zahrádky pak mohou svým způsobem sepíše připomínat nepořádek než část zahradní kompozice. V anglických zahradách a čím dál tím častěji i u nás ovšem zahrádkáři souhlasí s tvrzením, že i užitková nebo kuchyňská zahrádka může vypadat ke světu a rozhodně na ní nemusí být nic ke skrývání. Chce to jen dobrý nápad a dobře promyslet kompozice.
Čtěte takové:
Plánujeme přírodní zahradu
Kouzlo přírodních zahrad

Již v renesančních šlachtických zahradách hrála velmi důležitou roli v okrasném zahradnictví zelenina. Zeleninové záhony v té době byly považovány za rovnocenné těm okrasným, takže nebyly skryty před zraky, ale naopak směrovány do centra dění.
V dnešní době je na trhu osivo zeleniny, která je silně prošlechtěná a můžete se tak setkat s tvarově i barevně zajímavými druhy, které samy o sobě vypadají dekorativně. Příkladem mohou být pestré směsi mrkve, barevně atraktivní odrůdy rajčat, paprik, lilků, cuket či patisonů, na které je radost se podívat.

Harvest. A small watermelon in the hands on a summer day. Growing watermelon.

Krása zeleninové zahrady ovšem spočívá i v dobré kompozici. Vše si připravte tak, abyste měli vše pěkně po ruce a abyste se nemuseli zbytečně dřít do úmoru. Rozhodně dávno neplatí, že v zeleninové zahradě nemají co pohledávat okrasné zahrady. V Anglii se tak běžně stretnete se zimostrázovými živými plůtky, které ohraničují zeleninové záhony. Mezi plodinami se běžně vysazují květiny, které lákají opylovače, takže i tato část zahrady působí dekorativně.
Aby se po zahradě dobře chodilo iv nepříznivém počasí, bývají zeleninové zahrady vybaveny cihlovými chodníčky nebo cestičkami pokrytými jinými materiály. Vše je vytvořeno do nejmenšího detailu a všechno má svůj dôvod. Proč se tedy při tvorbě užitkové zahrady neinspirovat u zahraničních zahradníků

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram