Vánoční růže, zornice či gaultéria. Víte, jak pěstovat tyto symboly adventu?

Vánoční růže, zornice či gaultéria jsou neodmyslitelnou součástí adventního období. V prodeji jsou již koncem listopadu. Pěstitelský úspěch začíná správným výběrem rostlin. Poradíme vám, jak na to.

Řadí: Daniel Košťál, zahradník

Vánoční růže

Vánoční růže, botanicky pryšec nejkrásnější, patří k sezónním pokojovým rostlinám. V prodejně si můžete vybrat z velmi široké nabídky. Kromě klasiky, tedy rostlin s červenými listeny, to mohou být také kultivary s listeny bílými, lososovými, starorůžovými, bordó či netradičně oranžovými. Zajímavostí jsou kultivary s jemně kadeřavými a menšími listeny. Ty vždy obklopují a chrání drobné žluté kvítky uprostřed. A právě na ty je třeba se při koupi zaměřit nejdříve. Ideální je, pokud jsou kvítky nerozkvetlé, tedy uprostřed listenů jsou jen zelené poupata. Taková rostlina vám vydrží v domácnosti déle.

Jak si správně vybrat?

Pokud rostlina opadává, je to signál, abychom se jí vyhnuli. Pozor dejte i na substrát – neměl by být promáčený, s plísněmi na povrchu. Ideální je rostlinu kupovat kolem poledne, když nemrzne a je slunečno. Přesto je však lepší zabalit ji do papíru nebo do tašky a minimálně ji vystavovat vnějším podmínkám. Nekupujte vánoční růži na ulicích a tržištích. Doma by vám už dlouho nevydržela.

Kam ji umístit?

Třeba se vyhnout blízkosti radiátorů (nehodí se tedy velmi na parapetní desky), často otevíraných oken či dveří a různých ventilací. Pozor na průvan, rostlina ho nesnáší. Nejlépe se jí bude dařit na světlém, nepříliš vytopeném místě. V chladu se rozvine nejkrásněji, ne však ve velmi chladné místnosti. Rostlinu je vhodné postřikovat vlažnou vodou.

Na toto si dejte pozor: Vyhněme se používání aromatických svíček v blízkosti vánoční růže.
Gaulterie

Closeup of woman in violet pullover holding many gift boxes in her hands. Decorated Christmas tree on background. Gift boxes wrapped in craft paper

Latinsky Gaulteria procumbens. Jedná se o pěknou nízkou vždyzelenou dřevinu. Vynikne samostatně, ale také jako součást nápaditých adventních dekorací. Lze ji koupit během celého podzimu a v adventním období. Její krása vynikne zejména v proutěných košících, ale také v kombinaci s jinými trvalkami ve vánočních aranžmá. Je to sezónní rostlina, v květináči obvykle do další sezóny nepřežije, ale lze ji vysadit do zahrady, kde například ve vřesovišti bude velmi dobře prosperovat. Jelikož jde o kyselomilnou rostlinu s podobnými pěstitelskými nároky, jaké mají rododendrony či vřesy, je vhodné vytvářet skupinové výsadby

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram