Vánoční růže, zornice či gaultéria jsou neodmyslitelnou součástí adventního období. V prodeji jsou již koncem listopadu. Pěstitelský úspěch začíná správným výběrem rostlin. Poradíme vám, jak na to.
Řadí: Daniel Košťál, zahradník
Vánoční růže
Vánoční růže, botanicky pryšec nejkrásnější, patří k sezónním pokojovým rostlinám. V prodejně si můžete vybrat z velmi široké nabídky. Kromě klasiky, tedy rostlin s červenými listeny, to mohou být také kultivary s listeny bílými, lososovými, starorůžovými, bordó či netradičně oranžovými. Zajímavostí jsou kultivary s jemně kadeřavými a menšími listeny. Ty vždy obklopují a chrání drobné žluté kvítky uprostřed. A právě na ty je třeba se při koupi zaměřit nejdříve. Ideální je, pokud jsou kvítky nerozkvetlé, tedy uprostřed listenů jsou jen zelené poupata. Taková rostlina vám vydrží v domácnosti déle.
Jak si správně vybrat?
Pokud rostlina opadává, je to signál, abychom se jí vyhnuli. Pozor dejte i na substrát – neměl by být promáčený, s plísněmi na povrchu. Ideální je rostlinu kupovat kolem poledne, když nemrzne a je slunečno. Přesto je však lepší zabalit ji do papíru nebo do tašky a minimálně ji vystavovat vnějším podmínkám. Nekupujte vánoční růži na ulicích a tržištích. Doma by vám už dlouho nevydržela.
Kam ji umístit?
Třeba se vyhnout blízkosti radiátorů (nehodí se tedy velmi na parapetní desky), často otevíraných oken či dveří a různých ventilací. Pozor na průvan, rostlina ho nesnáší. Nejlépe se jí bude dařit na světlém, nepříliš vytopeném místě. V chladu se rozvine nejkrásněji, ne však ve velmi chladné místnosti. Rostlinu je vhodné postřikovat vlažnou vodou.
Na toto si dejte pozor: Vyhněme se používání aromatických svíček v blízkosti vánoční růže.
Gaulterie

Latinsky Gaulteria procumbens. Jedná se o pěknou nízkou vždyzelenou dřevinu. Vynikne samostatně, ale také jako součást nápaditých adventních dekorací. Lze ji koupit během celého podzimu a v adventním období. Její krása vynikne zejména v proutěných košících, ale také v kombinaci s jinými trvalkami ve vánočních aranžmá. Je to sezónní rostlina, v květináči obvykle do další sezóny nepřežije, ale lze ji vysadit do zahrady, kde například ve vřesovišti bude velmi dobře prosperovat. Jelikož jde o kyselomilnou rostlinu s podobnými pěstitelskými nároky, jaké mají rododendrony či vřesy, je vhodné vytvářet skupinové výsadby