Zahradní hnojiva aneb Jaká jsou nejlepší

Hnojení je velká zahradní věda a každý zahrádkář by se měl orientovat v tom, jakou výživu jím pěstované rostliny potřebují. Záludné ovšem je, že rostliny vyžadují v růžných fázích růstu jiné živiny. Abyste se v nabídce hnojiv lépe zorientovali, připravila naše odbornice úvod do této problematiky.

Nabídka hnojiv je nepřeberná. Při jejich výběru byste si měli nejprve položit otázku, zda budete používat syntetická hnojiva, nebo půjdete ekologickou cestou. Možná je samozřejmě i jejich kombinace a při domácím zahrádkaření se nejčastěji používá obou. Syntetické přípravky mají přesný a vyvážený poměr živin, naproti tomu ty ekologické obohacují půdu o humus a přispívají tím ke zlepšení půdního života.
Zásadní je ale nastudovat si, jaké živiny vaše rostliny vyžadují. Většina k růstu potřebuje vysoký přísun dusíku, ale některé druhy jej naopak nesnáší a požadují si například více vápníku. Pamatujte si takové, že dusíkem neuděláte dobře kyselomilným rostlinám. U této specifické skupiny rostlin pro jistotu sáhněte po hnojivech určených přímo jim, přilepšit můžete také rašelinou či listovkou smíchanou s dobře uleženou chlévskou mrvou.
U trávníkových hnojiv zase hlídejte, pro jaká vegetační období je určeno, protože zelený pažit má rozdílné nároky na živiny zjara, v létě a dokonce i na jeseň.

multicolored flowerbed on a lawn. horizontal shot. small GRIP

Mnozí zahrádkáři se v záplavě široké nabídky komerčních hnojiv doslova ztrácejí, a není se čemu divit. Pouze odborník by jim poradil nejlépe, protože má zkušenosti s dlouhodobým používáním hnojiv. Co tedy poradit i těm méně zkušeným?
Univerzálním hnojivem nic nezkazíte, ale stejně tak jím nedosáhnete po celý rok perfektních výsledků. Zvláště v případě hnojiv určených pro trávníky by bylo mnohem efektivnější kupovat typy určené přímo pro dané období. Na jaře je třeba trávník doslova nastartovat vysokým poměrem dusíku a draslíku. V létě přichází pravidelně při seči o svoji nadzemní část, proto potřebujete poměrně vysoký podíl dusíku, na jeseň je ovšem poměr živin zcela odlišný, od hnojiva očekáváme zcela jiné aspekty. Již nepotřebujeme, aby trávník rostl rychle, naopak je třeba, aby živiny zpevnily pletiva tráv, která tak budou mnohem odolnější vůči nízkým teplotám během zimy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram