Je čas na rekonstrukci trávníku

Brzy z jara není na okrasné trávníky moc hezký pohled. Zima či mrazy si vybraly svou daň v podobě celých vylysalých ploch, jinde porost vlivem těžké nepropustné půdy a příliš zhutnělého povrchu sotva žije a naděje, že pomůže vertikutace, je malá. Jak postupovat, když je třeba z gruntu provést rekonstrukci trávníku?

Vytvořit a udržovat okrasný trávník je jednou z nejnáročnějších zahrádkářských disciplín. Chcete-li ho mít opravdu krásný a hustý, stojí to hodně času, hnojení, postřiků a vody. Častou chybou je, že se při zakládání travnaté plochy šetří nebe postupuje rýze amatérsky. I když takový trávník několik let po založení dobře prospívá, časem může dojít k jeho regradaci. Pojďme se podrobně podívat na příčiny problémů intenzivně pěstovaných zelených ploch a jejich řešení.
CHYBA Č. 1
Při tvorbě zahrad se často prohodí vrstva podorničí s ornicí. To znamená, že se kvalitní ornice uloží vlastně tam, kam patří podorničí. Potom je problém hned na světě. Aby zde vůbec mohl vzniknout nějaký trávník, je toto podorničí překryto jen slabou vrstvou ornice nebo trávníkového substrátu, takže trávní rostlinky koření poměrně malce. Časem trávník přestane fungovat, bez dodávky živin ztrácí barvu i správnou hustotu, nedostatek vody je zřejmý již během několika málo dní.

Full length professional gardener trimming hedge in beautiful garden.

Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu
Jako jednoznačný dôvod postupné degradace okrasného trávníku je špatné rozložení vrstev. Podorničí totiž obsahuje vysoký poměr jílu, mnohdy kamenné drtě a zcela postrádá organickou hmotu, na kterou se váže vlastně veškerý půdní život. Navíc neobsahuje žádné živiny. Tato vrstva je jednoduše řečeno „mrtvá“, takže neumožňuje založení žádného vegetačního prvku tak, aby byl dlouhodobě funkční.
S těmito podmínkami si poradí sepíše některé opravdu nenáročné dřeviny, trávník je ale náročný v mnoha ohledech a do takových podmínek se nehodí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram