Letos plánuji vytvořit na Vánoce vlastní věnec. Jelikož bych to chtěla zvládnout už v předstihu, prosím o radu, která chvojí vydrží dlouho. Jana V., Pezinok
Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka
Základním pravidlem, aby vánoční aranžmá vydržela co nejdéle, je používat vždy čerstvě nasbíraný materiál. Řezné rány jednotlivých větviček by měly tvořit co nejmenší plochu a měly by být hladké. Budete-li tvořit ozdoby do aranžovací hmoty, platí to naopak. Větve řežte našikmo tak, aby měly co největší absorpční plochu. Navíc, řezat byste je měli až v momentě, kdy je umisťujete do hmoty.
Pokud hotová aranžmá nepotřebujete mít umístěna hned po zhotovení, je dobré, pokud je skladujete na chladném a vlhkém místě bez slunce. V bytě vám k tomu dobře poslouží i chladnička.
Z jehličnanů jsou k aranžování vhodné jídle a borovice. Určitě se vyhněte smrkům a cedrům. Ty se vlivem ztráty vody velmi rychle zbavují jehličí, což by dekoraci určitě pokazilo. K vytvoření zeleného podkladu věnců se výborně dají použít větvičky cypřišů, šupinatých jalovců a tují. Jsou totiž pružné a vydrží velmi dlouho. Na zpestření dekorací lze použít i odřezky stálezelených keřů. Hezky ukáží větvičky panašovaných brslenů, cesmíny či zimostrázu. Ty v případě, že na nich začnete vidět ztrátu života, jednoduše přestříkáte lakem na vlasy a znovu získají šmrnc.
A nakonec se jako akcent do zelené hmoty používají plody hlohyně, šipky či skalníku, které rovněž mají dlouhou výdrž. Nezapomínejte však aranžovací hmotu pravidelně kontrolovat a zalévat, jinak i trvanlivější chvojí poměrně rychle ztratí svou krásu.